64 ülkenin kültür elçileri Büyükçekmece'de buluştu

64 ülkenin kültür elçileri Büyükçekmece'de buluştu
Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Taksim’deki açılışın ardından Büyükçekmece Gölü kenarındaki festival alanında devam ediyor. 27 Temmuz’da start alan festival 4 Ağustos’ta sona erecek.

19’uncu Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, Taksim Meydanı’nda düzenlenen renkli açılışla start aldı.

64 ülkeden 1500 sanat elçisinin katılımıyla gerçekleşen festivalin startının verildiği Taksim Meydanı’nda yüzlerce sanat elçisi ülkelerine ait halkoyunlarını sergilerken, çevredeki vatandaşlar da renkli gösteriler ilgiyle izledi.

Festival’in resmi açılış seremonisi ise çok daha coşkulu ve renkli etkinliklerle sahne oldu. Büyükçekmece Belediyesi Kemal Sunal Amfi Tiyatrosu’nda düzenlenen resmi açılış seremonisinde katılımcı ülkelerin temsilcileri yerel müzikleri eşliğinde yöresel danslarını sergiledi.

Dünya Festivaller Birliği tarafından 6 kez dünyanın en iyi kültür ve sanat festivali olarak seçilen festivali gecenin geç saatlerine kadar büyük bir coşku ile devam etti.

Suyun ışıkla dansı nefesleri kesti

Kültürpark’ta İstanbul Kent Orkestrası Mehter Takımı gösterileri başlayan açılış törenleri, sevgi bahçesi oluşturulması ve barış kütüğüne katılan ülkelerin plaketlerinin çakılması ile devam edildi. Birbirinden renkli görüntülerin yer aldığı törende festivale katılan 64 ülkeden 1360 sanat elçisi bir kez daha tarihi Mimarsinan Köprüsü üzerinde el ele tutuşarak tüm dünyaya “Sevgi Birbirimize Barış Hepimize” mesajı verdi. Konuklar için düzenlenen kokteylin ardından Büyükçekmece Gölü üzerinde gerçekleştirilen Barışın Suyla Dansı adeta nefesleri kesti. Işık ve müziğin ahenginin suya yansıdığı gösteri havai fişek gösterileri ile son bulurken uzun süre alkışlandı.“Dünya barışına katkı sunan festival”

Kemal Sunal Amfi Tiyatro’da gerçekleşen açılış seremonisini ise binlerce kişi izledi. “Büyükçekmece Belediyesi Sahne Sanatları Doğadan Sahneye” dans gösterisi izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Altınköprü Halk Dansları Yarışması’nda mücadele edecek 28 ülkenin dansçılarının sahneye çıkmasının ardından bir konuşma yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Uluslar arası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin artık bir dünya markası olduğunu belirterek, “Bu Festival bugüna kadar olduğu gibi bundan sonrada dünya barışına, dostluğuna ve kardeşliğine katkı sunacaktır” dedi.

Uluslararası Dans Festivalleri Federasyonu (FIDAF) Başkanı Gu Bong Yong, Büyükçekmece Festivalinin Başakn Akgün’ün kararlı tutumu sayesinde her geçen yıl daha da büyüdüğünü ve dünya barışına önemli bir katkı sağladığını söyledi.

Büyükçekmece festivali bir kez daha en iyi festival ödülünü aldı

Gecede Uluslararası Dans Festivalleri Federasyonu (FIDAF) Başkanı Gu Bong Yong, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Türk Folklor Kurumu Genel Başkanı ve Uluslar arası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Komite Başkanı H. Gürhan Ozanoğlu’na 2017 yılında dünyanın en iyi festivali seçilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin ödülünü takdim etti.


Kaynak: Büyükçekmece Belediyesi

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın