AKP'den flaş MHP yorumu: Oy kaybı yaşanabilir

AKP'den flaş MHP yorumu: Oy kaybı yaşanabilir
AKP’nin, ‘cumhur ittifakı’ ortağı MHP’yle yerel seçim için yapacağı olası birliktelik için yaptığı ilk değerlendirmede ‘risk’ihtimalinin üzerinde durulduğu belirtildi.

AKP’nin, ‘cumhur ittifakı’ ortağı MHP’yle yerel seçim için yapacağı olası birliktelik için yaptığı ilk değerlendirmede ‘risk’ihtimalinin üzerinde durulduğu belirtildi.

Milliyet’ten Kıvanç El’in AKP kurmaylarından edindiği bilgiye göre ‘risk’in gerekçesi olarak ‘yerelde ittifak için yasa olmaması’, ‘partinin bir ilde aday göstermemesi durumunda parti kimliğinin göreceği zarar’, ‘Türkiye genelinde oy kaybı yaşanabileceği’, ‘karşı tarafın adayına razı olma’ gibi tespitler gösterildi.

Tüm bu risk ve değerlendirmeler parti içinde ele alınarak, ekim ayı içerisinde tutum belirlenecek. AKP kurmayları, “AK Parti ve MHP oyunu topladığını zaman ortaya çıkan sonuç size yerel seçimde aynı sonucu vermeyebilir. Matematiksel bakmak yanlış” değerlendirmesi yaptı.

AKP yerel seçim stratejisini de belirlemeye başladı. Buna göre AKP’nin güçlü olmadığı, muhalefette bulunduğu yerlerdeki adaylar öncelikle açıklanacak, daha sonra güçlü olunan yerlerdeki adaylar ilan edilecek. Bu adaylar için bölge raporları ekim ayı ortasına kadar hazırlanacak. Ekim ayı ortasından itibaren de komisyonlar çalışmaya başlayacak ve il/ilçe bazlı çalışmalar tamamlanacak.

Dokuz kriter

AKP tüm bu çalışmalarda dokuz temel kriteri esas alacak. Vatandaşların şikayet ve beklentilerinin ölçüleceği çalışmada, ‘belediye çalışmaları’, ‘altyapı eksikliği’, ‘şehir yaşamındaki kalite/kalitesizlik’, ‘yeşil alan’, ‘otopark’, ‘yolsuzluk algısı’, ‘kültür merkezleri’, ‘imar uygulamaları’ ve ‘kentsel dönüşüm uygulamaları’ gibi kriterlere bakılacak. Şehirde yaşam kalitesini temelden etkileyen eksikliklerin olması durumunda da belediye başkanına ‘teşekkür’ edilecek.

Kayyum ‘istisnası’

Kayyumlardan aday yapılmasına sıcak bakmayan AKP yönetiminin “Bir-iki istisna olabilir” değerlendirmesi yaptığı da öğrenildi. Adayların yeniden aday yapılıp yapılmayacağının da kasım ayında belli olması bekleniyor.

Ankara ve İstanbul’da istifaların ardından göreve gelen Mustafa Tuna ve Mevlüt Uysal’dan memnun olunduğu ancak son kararın yapılacak komisyon çalışmalarının ardından verileceği kaydedildi. AKP, mevcut milletvekillerine de ‘sayının kritik olması’ nedeniyle belediye başkan adaylığını kapatacak.


Kaynak: diken.com.tr

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın