Atatürk Havalimanı'nın yerine AVM mi yapılacak?

Atatürk Havalimanı'nın yerine AVM mi yapılacak?
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı'nın yerine konut da AVM de yapılacağı yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı'nın yerine konut da AVM de yapılacağı yönündeki iddialara açıklık getirdi. Geçmiş dönemlerde de Atatürk Havalimanı'nda yapılaşmanın olmayacağını dile getiren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan  "AVM ve konut yapılması söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Habertürk'te Esra Nehir'e açıklamalarda bulunan Bakan Ahmet Arslan, ilk etap 29 Ekim 2018'de açılacak İstanbul Yeni Havaalanı'nın yüzde 73 oranında tamamlandığını belirterek, "Havalimanının 90 milyon yolcuya hizmet verecek ilk etabını 29 Ekim 2018 tarihinde açacağız" şeklinde konuştu.

ATATÜRK HAVAALANI KAPATILIYOR

Bakan Arslan "Atatürk ve İstanbul yeni havalimanını aynı anda kullanma imkânı yok. İkisi de aynı hava koridorunu kullanıyor çünkü" diye konuştu.

Bir soru üzerine Atatürk Havalimanı'nda yapılaşmanın olmayacağını yineleyen Bakan Arslan, "İstanbul’a nefes aldıracak bir alan olarak düzenlenecek. Ayrıca küçük uçakların iniş yapabileceği bir alan olarak da kullanılmasını planlıyoruz. Çok sayıda terminal var burada, bunların da fuar alanı olarak hizmet etmesini istiyoruz. Herhangi bir şekilde imara açılıp AVM ve konut yapılması söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Bakan Arslan ayrıca e-devlet kullanıcı sayısını 2018’de 40 milyona çıkarmayı hedeflediklerini kaydederek, "Elektronik olarak verilen hizmetlerin tamamını e-devlet üzerinden verilir hale getireceğiz” şeklinde konuştu.
Genişbant internet erişimi hakkında da bilgi veren Arslan “Bin 799 yerleşim yerine 4.5G genişbant internet kurulumlarına başladık ve 2018 yılı içerisinde tamamlayacağız. Bin 472 yeni yerleşim yerini de mobil kapsamına almak ve buralarda yaşayan yaklaşık 240 bin vatandaşımıza 4.5G genişbant internet hizmeti sunmak için kurulumlara devam edeceğiz” dedi.
 


Kaynak: Habertürk