Avni Kurt: Altyapıyı bitiren ilk belediyeyiz

Avni Kurt: Altyapıyı bitiren ilk belediyeyiz
​​​​​​​Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Yalova’da altyapıyı tamamen bitiren ilk belediye olduklarını söyledi. Kurt, dolgu alanı çalışmasını da engelleme girişimlerine rağmen bitireceklerini kaydetti.

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Gözde Fm’de haftanın konuğu olarak canlı yayına katıldı.

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Yalova’da altyapıyı tamamen bitiren ilk belediye olduklarını söyledi. Kurt, dolgu alanı çalışmasını da engelleme girişimlerine rağmen bitireceklerini kaydetti.

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, 92.2 frekansından ve internet üzerinden yayın yapan Radyo Gözde’de yayınlanan Enine Boyuna programında önemli açıklamalar yaptı. Kutsi Aksay’ın moderatörlüğünde, gazeteci Bülent Güler ile Cem Mete Okur’un sunduğu programda soruları yanıtlandıran Belediye Başkanı Kurt, 4 sene zarfında çok önemli işlere imza attıklarını açıkladı.

Yaptıkları hizmetlerin karşılığını ilçenin yeniden tercih edilmesiyle aldıklarını kaydeden Kurt, “Her sene nüfusumuz bin kişi civarında artıyor. Yalova’da nüfus artış hızı en yüksek olan ilçeyiz. Bu da Çınarcık’ın eski dönemlerdeki gibi yeniden gözde olduğunu, tercih edildiğini gösteriyor” dedi. Gelirinin 5 katı borcu olan bir belediye devraldıklarını ancak Çınarcık sevdalısı bir belediye başkanı olarak zorlukların üstesinden geldiklerini aktaran Kurt, şöyle devam etti:

“Öncelikle halkımıza güven aşıladık. Daha önce vatandaş belediyeye güven duymuyordu.Geçen yıl yaptırdığımız ankette halkımızın yüzde 80 oranında belediyemize güvendiği ortaya çıktı. İlk iki yıl masraflarımızı kıstık, tasarruf yaptık ve önümüzü görmeye çalıştık. Temizlik öncelikli konularımızdan bir tanesiydi. Eskiden oluşan çöp dağları artık kayboldu”

Altyapı yatırımları hakkında da bilgi veren Başkan Kurt, “Yalova’da altyapısını ilk bitiren Çınarcık Belediyesi. İlçemizin yüzde 98’ine yeni hattımızdan suyu verdik. Son günlerde kamuoyunda konuşuluyor. Siyaset yapmak gereksiz ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim. Çınarcık altyapısını bitirmiş bir ilçedir. Yetkililer başka ilçeleri sayarken bizi de unutmasınlar. Doğalgazın gitmediği yer kalmadı. 30 yıldır kanalizasyonu olmayan yerler vardı. 20 kilometreye yakın kanalizasyon yaptık. 100 kilometreye yakın su hattını değiştirdik. Mali portresi ağır işler yaptık. Görüyorum, diğer ilçeler de yapıyor. Kat kat fazla miktarlara yapılıyor.  Tarihin en büyük asfaltlama çalışması yapıldı. Bütün sokaklarımıza parke taş yapıldı. Ancak bununla da kalmıyoruz. Geçen sene yaptığımızın iki katı parke taşı ihalemiz var. Çınarcık’ta bütün sokaklar hepsi parke yol olacak”

Dolgu projesiyle ilgili kamuoyunda yaratılan spekülasyonlara da değinen Kurt, şunları söyledi:

“İnsanlar bunun üzerinden senaryo yazıyor. Göreve geldiğimde ne olduğunu ben de bilmiyordum. İsmi var ama kendisi yok. Ruhsatı olmayan bir proje hazırlanmış ve bir bakana temel attırılmış. Çok şaşırtıcı ve komik bir durum. Sadece bir protokolle çalışmaya başlanmış. Protokolü yenileyerek tekrardan çalışmalara başlanmasını istedik ancak baktık ki başarılmıyor. Baktık ki mutlaka bir ihale şart. İhale mevzuatına göre ihaleye çıktık. Ortalama 25 bin metrekare bir dolgu alanı için ihaleye çıktık ve İstanbul’dan bir firma kazandı. İşi yapıyor ve belediyeye para ödüyor. Ortalama 10 milyona yakın bir maliyeti var ve biz bu işi belediyenin kasasından bir lira çıkmadan yaptırıyoruz. Mayıs ayına kadar süresi var. Tamamen taş bir dolgu çalışması yapılıyor. Başka hiçbir malzeme dökülmüyor. Son günlerde engellemeye çalışıyorlar. Biz bir an önce bitirmek istiyoruz. Anfi tiyatromuz, bisiklet ve yürüyüş yollarımız, spor alanları, sosyal donatı ekipmanları, kafeteryalar olacak”

Başkan Avni Kurt, bir başka soru üzerine de kendisinin Çınarcık sevdalısı biri olduğunu ifade ederek “Yeniden belediye başkanlığına aday olduğumu da şimdiden açıklamak isterim” diye konuştu.


Kaynak: Çınarcık Belediyesi

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın