CHP'nin İstanbul için gündemindeki 5 isim...

CHP'nin İstanbul için gündemindeki 5 isim...
CHP kulislerinde, yerel seçimlerde İstanbul için Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Aykut Erdoğdu ve Muharrem İnce’nin, Ankara için ise Mansur Yavaş ve Levent Gök’ün konuşulduğu öne sürüldü.

CHP kulislerinde, yerel seçimlerde İstanbul için Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Aykut Erdoğdu ve Muharrem İnce’nin, Ankara için ise Mansur Yavaş ve Levent Gök’ün konuşulduğu öne sürüldü.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in aktardığı kulis bilgilerine göre CHP parti meclisi, yerel seçimlerde yol haritası olacak stratejileri belirlemek üzere bugün olağanüstü toplanırken, olası adaylar da kulislerde daha sık konuşulmaya başladı.

Belediye başkan adaylarının belirlenmesi için, geniş katılımlı ön seçim yapılması öne çıkıyor. Mevcut belediye başkanlarıyla devam kararı alınması durumunda, söz konusu isimlerin ekim ortası gibi açıklanması, belirsizliğini koruyan isimlerin de aralık başında netleşmesi bekleniyor. Söz konusu isimlerin adaylığı en erken sürede açıklanacak, zira adayı erken açıklamanın üstünlük sağlayacağına inanılıyor.

Meclis’ten aday gösterilcek tek isim Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın

Kulis bilgilerine göre Kılıçdaroğlu’nun Meclis grubundan aday çıkarması pek olası gözükmezken. Ancak CHP’nin kazanamadığı yerleri alabilecek güçte isimler için istisna söz konusu olabilir. Bu kapsamda başkanlık adaylığında adı netleşen tek isim Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın.

İstanbul için beş aday konuşuluyor

CHP kulislerinde, İstanbul için Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Aykut Erdoğdu gibi partinin önde gelen isimleri konuşuluyor. İstanbul’da sol oylar dikkate alınarak sol kökenli bir adayın çıkarılma olasılığının yüksek olduğu da gelen bilgiler arasında.

İnce’nin son konuşmasında İstanbul’a yeşil ışık yakması kulisleri böldü. İnce’nin istemesi durumunda mutlaka aday olması gerektiğini dile getirenler olduğu gibi, cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanması ve sürekli bir yerlere aday olarak ismini yıpratmaması gerektiğini savunanlar da var.

Gök ve Yavaş’ın konuşulduğu Ankara’ya birçok CHP’li talip

Kulislerde CHP’li olmayan isimlerin de aday olarak değerlendirilebileceği görüşü öne çıkarken, Ankara için sağdan bir ismin kazanma potansiyelinin daha fazla olduğu görüşü dillendiriliyor. CHP’nin ilkelerini benimseyen, örgütün de tepki göstermeyeceği ve toplumda karşılığı bulunan isimlerin  aday gösterilebileceği belirtiliyor.

Partili olmayan isimler arasında Ankara için en çok, daha önce de CHP’den aday olan Mansur Yavaş’ın adı geçiyor. Yavaş’ın yanısıra CHP’li birçok isim de Ankara’yı istiyor. Meclis Başkan Vekili Levent Gök, güçlü aday adaylarından biri.


Kaynak: diken.com.tr

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın