Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuçlar belli oldu

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuçlar belli oldu
YSK'nın seçim yasaklarını kaldırması sonrasında ilk seçim verileri ekranlara yansıdı. Oyların büyük bir bölümü sayıldı. İşte sonuçlar...

T24'te yer alan ve resmi olmayan cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre,

Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan: Trakya, Ege, Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışındaki bölgelerde aldığı 52.40 oyla ilk turda seçildi. En yüksek oyu yüzde 82.10 ile Bayburt’tan aldı.
Gümüşhane’den yüzde 77 oy alan Erdoğan, memleketi Rize’de ise yüzde 77 oy almayı başardı. Erdoğan’a en yüksek oy çıkan diğer iller Çankırı ve Aksaray oldu.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce:  Yüzde 30.60'ın üzerinde oy alarak partisinin oylarını geçti. İnce, CHP’nin kaleleri konumundaki Trakya ve Ege Bölgesi’ndeki 7 ille, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi Tunceli’de birinci olmayı başardı. İnce’ye en yüksek oy yüzde 58.42 ile Kırklareli ve Tunceli’den çıktı. Edirne’den yüzde 55 oy alan İnce, son mitinglerinde milyonları bir araya getirdiği ve rekor seviyelere ulaştığı İzmir’den ise yüzde 54 oy aldı.

Cezaevinden seçimlere hazırlanan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş: Yüzde 8.36 oranında oy aldı. Demirtaş, partisinin kaleleri 10 ilde birinci oldu. Demirtaş’a en yüksek oy yüzde 71 ile Şırnak’tan çıkarken, Hakkâri’den yüzde 70, Diyarbakır’dan ise yüzde 64 oy aldı.

Seçimlere iddialı hazırlanan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Yüzde 7.33 oy almasına rağmen Türkiye genelinde hiçbir ilde birinci olamadı. Akşener, en yüksek oyları yüzde 15’le Burdur, yüzde 14’le Isparta, yüzde 13’le Antalya, Denizli ve Bilecik’ten aldı.

100 bin imza toplayarak cumhurbaşkanı adayı olan Temel Karamollaoğlu: Yüzde 0.89 oranında oy alırken, Doğu Perinçek ise yüzde 0.20 oranında kaldı. Karamollaoğlu en yüksek oyu Bayburt, Trabzon ve Gümüşhane’den alırken; Perinçek ise Sinop, Bartın ve Muğla’dan en yüksek oyu aldı.

ADİL SEÇİM PLATFORMU DA SONUÇLARI AÇIKLADI


Kaynak: hha.com.tr

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın