İnce'den Erdoğan'a çok konuşulacak 'gariban' cevabı

İnce'den Erdoğan'a çok konuşulacak 'gariban' cevabı
CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Edirne’deki seçim mitingin, adı cumhurbaşkanı adayları arasında anılan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve eski Başbakan Yardımcısı, AKP kurucularından Abdüllatif Şener'le birlikte başlattı. 

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Edirne’deki seçim mitingin, adı cumhurbaşkanı adayları arasında anılan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve eski Başbakan Yardımcısı, AKP kurucularından Abdüllatif Şener'le birlikte başlattı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'nin adayına yönelik eleştirilerine cevap veren İnce, "Ekonomi diyordu, İlhan Kesici ekonomi biliyor; başarı diyordu, Yılmaz Büyükerşen başlı başına bir başarı hikayesi; tarafsız olacaktı, namuslu olacaktı, Abdüllatif Şener de burada" dedi. İnce, daha sonra da kendisini işaret ederek, "Bir de tuttuğunu koparan bir halk adamı olacaktı, o da burada" ifadelerini kullandı. 

İnce ve Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde bir araya gelecek

İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP'nin cumhurbaşkanı adaylarıyla görüşen İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da bu akşam 21:00'de AKP Genel Merkezi'nde bir araya geleceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik kullandığı 'gariban' sözünü de eleştiren İnce, aynı dönemde Meclis'e girdiklerini ve başbakan-cumhurbaşkanı-milletvekili maaşlarının birbirlerinden çok da farklı olmadıklarını ifade ederek, "Ben gariban oluyorum da sen nasıl zengin oldun o maaşla" diye sordu. İnce, "Ülkeyi yöneten zengin, öğretmen gariban oluyorsa; çiftçi, emekli gariban oluyorsa burada bir sıkıntı var. Ülkeyi yöneten zenginleşiyor, yaşayanlar garibanlaşıyorsa bir sıkıntı var. Ülkeyi yönetirken zenginleşmeyen hep gariban kalan bir cumhurbaşkanı lazım" dedi. 

Gençlere 19 Mayıs ve 29 Ekim'de, 500'er lira karşılıksız burs vereceği yönündeki vaadini tekrar İnce, sınavlara giriş için alınan ücretlerin de kaldırılacağını duyurdu. CHP'nin adayı, "Eğer 80 milyonluk bir ülke kendi evlatlarını sokacağı sınavdan para alıyorsa bu utanılacak bir durumdur" diye konuştu. Öte yandan İnce, 'damga vergisi'nin kaldırılacağını da sözlerine ekledi. 
"Er meydanında palavra yok, er meydanında birinin elini bağlamak yok"

İnce’nin konuşmasının öne çıkan bölümleri şöyle:

-Hepiniz canlı yayın yapacaksınız, herkes izleyecek.

-Soruyor Erdoğan, CHP'nin diyor genel başkan adayı kim? Diyor ki, ekonomi biliyor. İlhan Kesici ekonomi biliyorsa siz TAMAM deyin, tamam mı? İlhan Abi de burada, kocaman bir alkış alabilir miyiz? Ekonomi biliyor mu, biliyor. Başarı hikayesi diyordu. Yılmaz Büyükerşen başlı başına bir başarı hikayesi. O da burada mı, burada. Tarafsız olacaktı, namuslu olacaktı. Abdüllatif Şener burada mı o da burada!  Bir de tuttuğunu koparan bir halk adamı olacaktı, o da burada (Kendisini işaret ederek). Tamamlandı mı? 

-Er meydanında palavra yok, er meydanında birinin elini bağlamak yok. Televizyonları, uçakları, örtülü ödeneği eline al; çıkın karşıma. Ben öyle yapmadım, gittim makamlarına başarılar diledim. 
-Şimdi, az önce cevap geldi. Sayın Erdoğan'la bu akşam 21:00'de kabul edeceklermiş. Şimdi de ona gidip başarılar dileyeceğim. Benim derdim Türkiye, benim derdim uzlaşmak. Beraber yaşamak. Sen ben yok; ayrı gayrı yok. 

"İlk köprüyü Demirel, ikinciyi Özal, üçüncüyü Erdoğan yaptı, dördüncüyü de gelir İnce yapar"

-Bizim çılgın projemiz var diyor. Nedir o, Kanal İstanbul. Ya bundan 40-50 sene önce ilk köprüyü Demirel, ikinciyi Özal, üçüncüyü Erdoğan yaptı, dördüncüyü de gelir İnce yapar. Ne olacak.
-Camileri, sendikaları, gıdaları, okulları, medyayı böldüler.  Şehitleri böldüler şehitleri. Cudi'de şehit olursan başka para, Afrin'de şehit olursan başka para. Şimdi de üniversiteleri bölüyorlar, ama o üniversiteleri böldürmeyeceğim, böldürmeyeceğim, böldürmeyeceğim, böldürmeyeceğim.

-Fransız çıkmış kutsal kitabımıza dil uzatıyor. Senin ne haddine, sen kimsin! Önce içerde dirlik; sonra Fransa, Putin hepiniz geleceksiniz, hepinizle görüşeceğiz. Ben ilk önce 80 milyona bir, iri, diri olmasını göstereyim, sonra tıpkı Atatürk'ün döneminde olduğu gibi başı dik olacağız. 

-Tek olan hepimizindir. Cumhurbaşkanı tektir. Vatan tektir. CHP'lilerin vatanı ayrı, MHP'lilerin vatanı ayrı olur mu. Cumhurbaşkanı da tektir, hepimizindir. 

"Ülkeyi yöneten zengin, öğretmen gariban oluyorsa bir sıkıntı var"

-Ben gariban oluyorum da sen nasıl zengin oldun o maaşla! Ülkeyi yöneten zengin, öğretmen gariban oluyorsa; çiftçi, emekli gariban oluyorsa burada bir sıkıntı var. Ülkeyi yöneten zenginleşiyor, yaşayanlar garibanlaşıyorsa bir sıkıntı var. Ülkeyi yönetirken zenginleşmeyen hep gariban kalan bir cumhurbaşkanı lazım. 

-Size sözüm bir tane, Yalovalı Kamyoncu Şerif'in oğlu olarak size sözüm bir tane. Siz zenginleşmeden zenginleşmeyeceğim. Beraber zenginleşeceğiz, beraber huzur içinde yaşayacağız. 

-Dolar durdurulamıyor. Sayın Erdoğan diyor ki, beni indirmek istiyorlar. Benim derdim Türkiye Türkiye. Sen indiğinda dolar, euro, fiz, mazot parası, benzinin fiyatı inecekse in be kardeşim sen de. Sen 80 milyondan daha mı değerlisin. Dünya 5'ten büyüktür diyordun. Doğru söylüyorsun, arkandayım. Dünya 5'ten büyüktür ama Türkiye de senden büyüktür. 

-Benim yine aklımın almadığı bir şey var. Manifesto yayınladı. Manifesto, gelecek bildirgesidir. Ya sen 16 senedir iktidardasın. Sen gelecek bildirgesi yayınlayamazsın. Onu ben yayınlarım ben. Geleceğe dair ben söz söylerim.


Kaynak: T24

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın