Silivri'de festival rüzgarı hız kesmiyor

Silivri'de festival rüzgarı hız kesmiyor
Silivri Belediyesi 57. Silivri Yoğurt Festivali kapsamında düzenlenen Satranç, Tavla, Plaj Futbolu, Briç, Basketbol Turnuvası ve Deniz Sporları Yarışmaları yoğun bir katılımla gerçekleşti. Kent ve kent çevresi tarımda yerel yönetimlere de örnek olan Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi’nde düzenlenen 3. Lavanta Hasat Şenliği ise renkli görüntülere sahne oldu.

Silivri Belediyesi 57. Yoğurt Festivali kapsamında her yıl yoğun katılımla gerçekleşen spor turnuvaları ve yarışmalar bu yıl yine kıyasıya bir rekabete ev sahipliği yaptı. Satranç, Tavla, Plaj Futbolu, Briç, Deniz Sporları ve Basketbol Turnuvası düzenlendi.
 
256 kişi aynı anda tavla oynadı

Silivri sahilinde kıyasıya bir yarış halinde gerçekleşen Tavla Turnuvasında, 256 kişi aynı anda tavla oynadı. Festivalde üç gün boyunca, yoğun izleyiciler eşliğinde yapılan turnuvanın sonunda birinciye Samsung Cep Telefonu, ikinciye Samsung Tablet ve üçüncüye Fotoğraf Makinesi hediye edildi. Tavla Turnuvasında dereceye girenler;

1.Murat Balcı
2.Mustafa Beşer
3.Ahmet Yalçın


 
Satranç turnuvasına ilgi yoğundu

Festival kapsamında gerçekleşen bir başka turnuva olan Satranç Turnuvası, Silivri Belediyesi Kale Park Tesisleri’nde gerçekleştirildi. 3 kategoride gerçekleşen turnuvaya ilgi yoğundu. İki gün boyunca katılımcıların yoğun dikkat harcadığı turnuvanın sonunda birinciye Samsung Cep Telefonu, ikinciye Samsung Tablet ve üçüncüye Fotoğraf Makinesi hediye edildi.

Turnuvada dereceye girenler şu şekilde;

Genel Sonuçlar;
Emirhan Tarlabaşı
Barış Tuna Nukan
Eser Sarıkaya
Silivri Sonuçları;
Onur Akıncıoğlu
Ediz Öztürk
Anıl Akıncıoğlu
Veteran: Mümin Alioğlu
En Başarılı Bayan: Doğa Duran
En Küçük Sporcu: Firdevs İnci Karadağ
 
Basketbol turnuvasına rekor katılım

Festivalin artık olmazsa olmazı olan Sokak Basketbol Turnuvası, bu yıl da yoğun ilgi gördü. Mimarsinan Köprüsü yanında 3 gün boyunca süren turnuva, birbirinden çekişmeli maçlara sahne oldu. Birinci olan takıma 2500 TL, ikinci olan takıma 2000 TL ve üçüncü olan takıma da 1000 TL ödül verildi.Büyükler Kategorisinde dereceye giren takımlar;
Black Jack
Extra Shot
Best Warriors
Küçükler Kategorisinde dereceye giren takımlar;
6 En Yenilmez
Big Ballerz
4 Yıldız
 
Plaj futbolunda zorlu rekabet

Silivri Yoğurt Festivali kapsamında düzenlenen Plaj Voleybolu Turnuvası yoğun ilgi gördü. Festival süresince Kumluk Mevkii’nde düzenlenen turnuvada birinci olan takıma 2500 TL, ikinci olan takıma 2000 TL, üçüncü olan takıma da 1000 TL hediye çeki verildi.

Turnuvada dereceye giren takımlar;
Kasaba
Los Galacticos
Detroit FC
 
Silivri'nin Sesi Sultan Alkış oldu

Festival dâhilinde gerçekleştirilen “Silivri’nin Sesi” yarışmasında birbirinden güzel sesler birincilik için yarıştı ve Sultan Alkış rakiplerini geride bırakarak 57. Silivri Yoğurt Festivali’nin en iyi sesi oldu. Alkış, festivalin final gecesi ana sahnede mini bir konser verdi.
 
Briç turnuvası 3 ayrı kategoride gerçekleşti

Silivri Belediyesi Yoğurt Festivali kapsamında Briç Turnuvası bu yıl 4.kez düzenlendi. Yaşar Kemal Sergi Salonunda gerçekleşen, Briç Federasyonu Yetkililerinin ve milli oyuncuların da katıldığı turnuvada dereceye girenlere kupa hediye edildi. Turnuvada dereceye girenler şu şekilde;

Senyörler Kategorisi
Mehmet Şeref KIRAN ve Metin GÜRAY
Kadın Birinciler
Yeşeren KARACIK ve Gülden DEMİRÖZ
Mix Kategorisi
Ümit BÜLBÜLOĞLU ve Serdar GÜLER
Genel Kategori
1.İbrahim AKSOY ve Cemil KALYONCU
2.Selami ÖZBAY ve Barış ÖZDEMİR
3.Doğu UZEL ve Orhan YARDIMCI


 
Su sporu yarışlarında kıyasıya mücadele

Festivalin son gününde Dalgakıran Mevkiinde gerçekleşen Su Sporu Yarışları kıyasıya bir mücadeleye ev sahipliği yaptı. Yüzme Yarışması (Büyükler ve Küçükler), Yağlı Direk ve Tekne Yarışı kategorilerinde gerçekleşen yarışmalarda, Yağlı Direk Yarışması birincisine Yarım Altın, diğer kazanan yarışmacılarımıza ise gram altın hediye edildi.
Yarışmalarda kazananlar şu şekilde;

Yağlı Direk Bayrak Alma Yarışması; Erhan TOKMAK
100 Metre Serbest Yüzme 15 Yaş Altı Küçükler; Anılcan FAYDALI
200 M. Serbest Yüzme Büyükler; Serhat USLU
Tekne Yarışı; Bulut GÜNAL

Lavanta Hasat Şenliği'ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

Tarımsal üretim çalışmalarıyla yerel yönetimlerde ilki hayata geçiren Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi’nde üçüncüsü gerçekleşen Lavanta Hasat Şenliği’ne ev sahipliği yaptı. Geleneksel tarımın yanı sıra alternatif bitki yetiştiriciliği ile bölge çiftçisinin katma değeri yüksek ürün yetiştirmesinin hedeflendiği merkezde gerçekleşen Lavanta Hasatı renkli görüntüler oluşturdu. Programa; Aroma Terapi Derneği Başkanı Ayten Altıntaş, Bezmialem Üniversitesi’nden Profesör Doktor Murat Kartal, Silivri Kent Konseyi Başkanı Oğuz Özyaral, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta, Ziraat Mühendisleri Odası eski Başkanı Mete Tunçalp, çiftçi kooperatif başkanları, oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, bölge üreticileri ve çok sayıda vatandaştan katıldı.


 
Işıklar: “Amacımız her bir karış toprağımıza sahip çıkmak”

Başkan Işıklar, hasat şenliğinde gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “Lavanta Hasat Şenliğimizin 3.’sünü gerçekleştirdik. Düşüncemiz; İstanbul’un yanı başında bulunan ilçemizde bu yaşam şeklini koruyarak, bir arada, bu güzelim memleketimizin her bir karış toprağına sahip çıkmak. Peki, nasıl sahip çıkacağız? Sadece bekçi ile askerle değil, işte bu şekilde ekerek, üreterek sahip çıkacağız topraklarımıza. Kendimi üreteceğiz. Dışa bağımlı olmamızın, kültürel yozlaşmamızın tek nedeni bu topraklarda üretim yapılmaması. Biz bu topraklardan ayağa kalkmış, varlık, zenginlik ve refah yaratan bir ülke yaratmak zorundayız. Bunu başarabileceği gücün, bilgi birikiminin burada olduğunu kanıtladık. Yerel yönetimde bir kalkınma modeline dönüşen projemizde, en başından bu yana yanımızda olan akademisyenlere, üniversitelerimize ve tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”


 
Renkli hasat

Lavanta hasadı ile devam eden programda Yaprak Sanatı Atölyesi, Kurabiye Atölyesi, Doğal Sabun Atölyesi, Takı ve Resim Atölyesi yoğun ilgi gördü. Silivrili kadın üreticiler, Lavanta Hasat Şenliğine özel hazırlık yaparak, el emeği ürünlerini stantlarda sergiledi. Misafirlere melisalı lavantalı limonata ve kinoalı salata ikram edildi.
 
Lavanta yağı elde edildi

Gerçekleşen hasat programının ardından Başkan Işıklar, bölgede lavanta üreticiliğine başlayan genç girişimciler eşliğinde, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Distilasyon Tesisi’nde lavantanın yağını çıkararak, tesisin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 


Kaynak: Silivri Belediyesi

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın