Simit fiyatlarına zam geldi: İşte yeni rakam...

Simit fiyatlarına zam geldi: İşte yeni rakam...
İstanbul'da simit, poğaca, açma fiyatına geçen pazartesi zam geldi ancak duyurulmadı. Daha önce 1.50 TL'den satılan simit fiyatı 1.75 TL'ye çıkarıldı.

İstanbul Simitçiler Odası Başkanı Ali Yücelsozcu.com.tr‘ye yaptığı açıklamada, “İstanbul’da Simitçiler Odası olarak tüm kalem ürünlere 25 kuruşluk zam yaptık. Vatandaşın günlük aldığı simit fiyatı 1.50 TL’den 1.75 TL’ye çıktı.”dedi.

Türkiye’de bazı kalem ürünlere zam yapılırken artık kimseye duyurulmadan yapılıyor. İstanbul’daki simit fiyatlarına da aynen böyle bir zam yapıldı.

İstanbul Simitçiler Odası Başkanı Ali Yücel sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Hammadde maliyetlerimiz inanılmaz yükseldi 60 liraya aldığımız simit unu şu an 100 TL’ye satılıyor. Susam fiyatı 9 liraydı şu an 18 liraya satılıyor. Akaryakıt, doğalgaz ve pekmez gibi ürünlere hiç girmiyorum. Biz de mecburen vatandaşımıza bu zammı yansıtmak zorunda kaldık. ” dedi.

Fırsatçılık olmasın diye 25 kuruş zam

Fırsatçılık yapmadığını da belirten Yücel, ”Aslında normal şartlarda gerçek zammı uygulasak simit fiyatının 2 lira olması lazım. Ancak ‘fırsatçılık’ denir diye 25 kuruşluk bir zam yaptık.“ ifadelerini kullandı.

Zam pazartesi yapıldı

Zammın pazartesi gününden beri vatandaşa yansıtıldığını söyleyen Yücel, “Bu yeni fiyat tarifesi tüm simitçi esnafına gönderildi. Artık tüm simitçiler 1.75’den satış yapacak. Benim simit şubelerimin hepsinde şu an zamlı fiyattan satılıyor.” dedi.

4 kişilik bir ailenin 3 öğün simit ve çay ile beslenmesinin bedeli 1.530 TL

Simit zammı akıllara Erdoğan’ın başbakanlık döneminde çay ve simit üzerinden yaptığı asgari ücret hesabını getirdi. Yeni zamla birlikte, dört kişilik bir ailenin 3 öğün çay ve simitle beslenmesinin bedeli 1.530 TL. Asgari ücret ise 1.603 TL…


Kaynak: halktv.com.tr
Etiketler: simit zam ekonomi

Bölge Haberleri

Yorum Bırakın